Liebster Award!

Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę” Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.

 

Dziękujemy bardzo za nominację Litce i Bagheerze(jeśli źle odmieniłam, przepraszam!)

Jak tylko zobaczyłam nominację, od razu zadzwoniłam do Bezczelnej(które się znowu urlopuje) i wymusiłam odpowiedzi(inaczej pewnie nie zobaczyłybyśmy ich przez następne trzy miesiące:P).

[Edit: dodałam pytania, zgodnie z sugestią Litki]

Odpowiedzi Bezczelnej:

1.Jaki jest twój ulubiony film/serial fantastyczny?
Władca Pierścieni.

2. Co sądzisz o fanfiction?
Uważam, że to świetna zabawa. Dlatego piszę. Dla kogoś, kto bawi się pisarstwem jak ja to swego rodzaju gra, no bo bądźmy szczerzy – bohaterów i świat przestawiony jest podany na tacy, jedynie przygody trzeba wymyślić. Co nie znaczy, że można porzucać takie opowiadania bez wyrzutów sumienia, trochę szacunku dla wiernych czytelniczek :D(tak, właśnie się wam podlizuję )

3.Dlaczego zaczęłaś/eś pisać?
Jak wyżej, dla zabawy. Głowa pełna różnych dziwnych historii. Wiecie, tańczyć pogo na stole na papierze niż w realnym życiu. Nie to, że twoi przyjaciele nie dali by ci żyć po czymś takim…

4. Jak wymyśliłaś/eś pomysł na opowiadanie?
Czytałam kolejne, słitaśne ff o Rose i Scorpiusie, gdzie Scorpius nienawidził wszystkich i nie miał żadnych uczuć, a Rose była typową ofiara losu, którą połowa uczniów pomiatała, a druga połowa ubóstwiała. Rzyg. Wielki rzyg. Tak, oczywiście, Scorpius mógł być nieco chłodny, no ale nie zwalajmy wszystkiego na biednego Draco, który nigdy nie okazywał mu miłości, podobnie jak , bo ich nieszczęśliwe małżeństwo było zaaranżowane.

5.  Kiedy piszesz wątki miłosne (jeśli w ogóle piszesz) to czy opierasz się na własnych doświadczeniach?
Raczej nie, nie jestem romantyczką wbrew pozorom. Z resztą, aż tylu tych doświadczeń nie miałam, a największą oznaką romantyzmu, jaką wykazał się mój chłopak było nie chrapanie w nocy, kiedy ja musiałam się uczyć. I jestem śmiertelnie poważna.

6. Jaki jest twój ulubiony bohater/bohaterka z twojego bloga i za co go/ją lubisz?
Naprawdę lubię Evę.Może to zabrzmi dziwnie, ale lubię ją bo tak często przypomina mi Hippie. Kreatywność, żeby zrobić coś z niczego, urządzić sobie małe mieszkanko w opuszczonej wierzy w Hogwarcie. Zawsze podziwiałam takich kreatywnych ludzi. Nagle wstają i zaczynają robić coś super, coś z niczego. sweter na przykład. Albo malują obraz. Albo robią szafę z kartonowych pudełek.

7. Czy pisząc inspirujesz się jakimś konkretnym pisarzem/pisarką?
Nie wydaje mi się, chociaż nie mogę stwierdzić na 100%. Nasz mózg czasami robi to podświadomie. Ale żadne konkretne nazwisko nie przychodzi mi do głowy.
[Edit: Hippie] Jak zauważyła Litka, naturalnie, pani Rowling :)

8. Czy piszesz powieści/opowiadania po to, aby je kiedyś wydać czy może raczej dla przyjemności?
Przyjemność w czystej formie.

9. Co myślisz o tzw. Mary Sue?
Z całą pewnością wszyscy powinniśmy tego unikać, nie jest łatwo, ale ja zawsze staram się zadawać sobie pytania tworząc bohatera – czy jest wystarczająco prawdziwy, czy jego/jej reakcje są prawdziwe, czy nie jest zbyt dobry, lub zbyt zły? Wiadomo, nie zawsze się udaje tego uniknąć ale staram się.

10. Gdybyś mógł zamienić się miejscami z jednym ze swoich bohaterów, to który by to był i dlaczego?
Natalie. Kto nie chciałby być panią Jamesową Potter? :P

11. Od jak dawna piszesz?
Zaczęłam w wieku około 15 lat, więc siedem. Okrągłe siedem. Szczęśliwa liczba :)

 

Odpowiedzi Hippie:

1. Jaki jest twój ulubiony film/serial fantastyczny?
Doctor Who. (Hello sweetie!)

2. Co sądzisz o fanfiction?
Fanfiction jest specyficzną forma pisarstwa, wielu autorów nie szczególnie za nim przepada. Ale ja osobiście uważam, że ff to idealne miejsce na dopracowywanie warsztatu, szczególnie dla początkujących pisarzy, to świetna forma na ćwiczenie stylu, kreowania postaci, ich losów. Ja sama bardzo wiele się nauczyłam  dzięki konstruktywnej krytyce otrzymywanej od innych użytkowników.
Kilka lat temu czytałam bardzo dużo fanficów, teraz już prawie wcale. Czas poświęcam na książki o filozofii.

3. Dlaczego zaczęłaś/eś pisać? 
Sama nie wiem, nagły przypływ weny, po obejrzeniu władcy Pierścieni? tak, to było jakoś wtedy, miałam genialny pomysł na książkę, który wciąż nawiedza mnie w snach i wiem, że pewnego dnia mój styl będzie wystarczająco dobry, by historię spisać(czasem wciąż rozwijam wątki poboczne historii w mojej głowie :P)

4. Jak wymyśliłaś/eś pomysł na opowiadanie? 
Pomysł Bezczelnej. Ja tu tylko miałam asystować!

5. Kiedy piszesz wątki miłosne (jeśli w ogóle piszesz) to czy opierasz się na własnych doświadczeniach?
Raz zdarzyło mi się opisać sytuację, która przydarzyła się mi – parzenie herbaty. Ale poza tym, unikam tego. Myślę, że co nasze, niech zostanie nasze.
Natomiast nie mam nic przeciwko używaniu swoich doświadczeń w bardziej metaforyczny sposób.

6. Jaki jest twój ulubiony bohater/bohaterka z twojego bloga i za co go/ją lubisz?
Myślę, że to bezie Scoropius. Już wyjaśniam dlaczego. Jest skomplikowany. Każdy jego nawyk, zachowanie, stosunek do konkretnych ludzi, wszystko ma swoje podłoże, jakiś ukryty powód dlaczego tak, a nie inaczej. Jest w nim pełno sprzeczności, ale przecież jest nastolatkiem i ma do tego prawo. Musiał dorosnąć zbyt szybko i myślę, że to go trochę zagubiło. Nie chce powiedzieć nic więcej, bo naprawdę jest jeszcze tyle rzeczy, które muszą być powiedziane, otwartych wątków pobocznych itd, a naprawdę nie lubię spoilerować.

7. Czy pisząc inspirujesz się jakimś konkretnym pisarzem/pisarką?
Ostatnie dwa lata mam fazę na filozofię, zgłębianie świata, szukam, wciąż szukam, ale w związku z tym, że książki filozoficzne niezbyt się mają do fikcji, chyba odpowiedz brzmi nie.
[Edit:Hippie] Ja słusznie zauważyła Litka, oczywiście musimy inspirować się panią Rowling, w końcu piszemy fica opartego na jej opowiadaniu. Musiałyśmy źle zrozumieć pytanie. Wydawało nam się, że chodzi bardziej o styl pisania, narrację itd.

8. Czy piszesz powieści/opowiadania po to, aby je kiedyś wydać czy może raczej dla przyjemności?
Oczywiście, ff nie mogłoby być nigdy wydanie. Jak już wspomniałam to forma ćwiczenia. Ale mam ambicję zostać zawodową pisarką. mam kilka pomysłów i projektów, ale na razie nie chce nic zdradzać.

9. Co myślisz o tzw. Mary Sue?
To poważny problem wielu początkujących pisarzy. Ja nie lubię Mary Sue. Bardzo. Najgorszą Mary Sue z jaką się spotkałam to Bella ze Zmierzchu(Bóg wie, że saga Zmierzch to najgorzej zmarnowane dziesięć godzin w moim życiu!). Była tak dobra, gotowa do poświęceń, pełna miłości, zakochana, skromna itd, że o mały włos się nie porzygałam.(bez urazy dla fanów Zmierzchu).
Ja wiem, że nikt nie jest idealny, no ale bez przesady! Każdemu się zdarza stworzyć Mary Sue.
Teraz, żeby być fair wobec wszystkich, czasem może nam się wydawać, że ktoś stworzył Mary Sue, ale potem na końcu książki czy opowiadania, kiedy wszystkie wątki się rozwiązują, okazuje się, że Mary Sue, wcale nie jest Mary Sue.  To skomplikowane, ale czasem się zdarza. Miałam nawet dobry przykład, ale gdzieś mi teraz uleciał.

10.  Gdybyś mógł zamienić się miejscami z jednym ze swoich bohaterów, to który by to był i dlaczego? 
Astoria. Kto nie chciałby być ta, dla której Draco straci głowę? Eh… Po za tym, jest naprawdę mądrą kobietą, wspaniałą matką i naprawdę wydaje mi się, że ma w sobie tyle ciepła, że nie sposób jej nie lubić.

11. Od jak dawna piszesz?
No, zaczęła w wieku 12-13 lat, będzie z dziesięć lat. Z przerwami. Czasami dużymi. Co najmniej dwa razy po  dwa lata. Widzicie, ja mam artystyczny dryg i lubię się uczyć nowych technik itd. Więc czasem zdarzało mi się wpaść w szpony malarstwa, robienia na drutach, tworzenia koronki, szycia, a nawet tworzenia kartek. Tak więc. No. Tak jakby połączyć wszystkie lata kiedy generalnie pisałam to będzie może z cztery.

 

Blogi nominowane:
Z uwagi na to, że nie czytamy za wiele blogów, znamy tylko pięć, więc jesteśmy otwarte na wasze propozycje, jeśli znacie blog warty nominacji, piszcie pod postem!

1. Tylko jedno pytanie

2. Mademoiselle Cassie

3. Ślizgonka z Gryffindoru.

4. Przepis na odwagę.

5. My books. My life.

6. Elita Hogwartu. Następne Pokolenie.

7. W Komitywie ze Ślizgonem.

8. Hogwart Nowego Pokolenia

9. Take Apart

10. Nowy Hogwart

11. Rose z Ravenclawu

 

Nasze Pytania:

1. Czym jest dla ciebie pisanie?

2. Skąd czerpiesz inspirację?

3. Jak sobie radzisz z tzw blokiem twórczym?

4. Jakie książki najchętniej czytasz i dlaczego?

5. Twój ulubiony pisarz/pisarka i dlaczego?

6. Książka, która wpłynęła na twoje życie i w jaki sposób?

7. Jakie jest twoje największe marzenie?

8. Czy twój nastrój ma wpływ na to, jak kierujesz losami bohaterów?

9. W jakim nastroju najchętniej piszesz i dlaczego?

10. Czy pisanie w jakiś sposób ma wpływ na twoje życie, sposób w jaki postrzegasz świat?

11.  Trzy przedmioty, które wzięłabyś z sobą na bezludną wyspę?

22 Komentarze

 1. Dzięki za nominację :D Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej na pytania.
  Ja i Litka nominowałyśmy blog, który nominował mnie i Cammie… no tego to się nie spodziewałam XD

 2. Hej! Fajnie się dowiedzieć czegoś więcej o was. Hippie chce być pisarką – tak jak ja. OMG. I lubi Doktora Who! A Bezczelna lubi Władce pierścieni.
  Co do pytania 7. Czy pisząc inspirujesz się jakimś konkretnym pisarzem/pisarką? To obie jesteście straszne kłamczuchy!!! Oczywiście, że się inspirujecie!!! Naszą szanowaną J.K. Rowling!!! Przecież piszecie ff do Harry’ego Potter’a!!! To pytanie wymyśliła Bagheera i myślałam, że jest trochę bezsensowne, jeśli chodzi o fanfic, a tu okazuje się, że niezupełnie XDD
  Polecałabym jednak byście Przed odpowiedziami napisały pytania, bo nie wiadomo na co odpowiadacie. Oczywiście można sprawdzać pytania u nas, ale może to być męczące dla czytelników.

  Pozdrowienia
  Litka

  PS: Wydaje mi się, że poprawnie odmienione, ale sama nie jestem pewna ^^
  PPS: Kiedy następny rozdział?

   • Ha! Takie proste pytanie a ja się zastanawiałam z dobre dwadzieścia minut. Myślałam, że chodzi w pytaniu o styl pisania itd. Ale oczywiście masz rację i juź edytuje :D

    A co do Tylko Jednego Pytania, Aprilias musiała coś pozmieniać w ustawieniach prywatności, bo mówi mi, że muszę być zalogowana, żeby zobaczyć zawartość. Nie mam do niej żadnego kontaktu, więc mam nadzieję, że zobaczy komentarz i zmieni ustawienia. Nie mogłam jej nawet powiadomić o nominacji :/

    xoxo Hippie

 3. Ja wybaczam, rozumiem i nie pośpieszam! :) Macie swoje życie prywatne, wiele spraw na głowie i to jest normalne. :)

  Hippie zdrowiej! ;* Kochana studiujesz literaturę? :)

  Tak, siła i wytrwałość do realizowania swoich marzeń jest potrzebna. :) Powiem Wam, że rok 2014 zaczął mi się bardzo pozytywnie! :) Mogłabym przenosić góry! :)

  Szczerze polecam elitahogwartu-nastepnepokolenie.blog.onet.pl !
  Blog ten jest warty przeczytania, naprawdę polecam go każdemu fanowi HP! :) On i Wasze Kukiełki są perełkami w sieci (Nie, nie podlizuję się :D Stwierdzam fakt. :) Przeczytałam wiele opowiadań o tematyce potterowskiej i wiem, co jest dobre, a co nie. :) )! :) Autorka nie skupia się tylko i wyłącznie na głównej parze, ale także opisuje perypetie innych bohaterów. :) Elita Hogwartu jest historią (dla mnie powieścią) wielowątkową, podzieloną na IV części. Obecnie trwa III część. Elita ma ponad 200 rozdziałów, ale wierzcie mi, że przeczytanie ich zajmie Wam góra tydzień. Ja jak znalazłam Elitę, a było to rok z hakiem, miała około 170 rozdziałów i połknęłam je w 4 dni! Wciąga na maksa! I do tego łączy przyjemne z pożytecznym, czytając ją można wynieść niezłą lekcję. :) Autorka chroni czytelnika przed dużą ilością słodyczy i różowego koloru, zachowuje harmonię między szczęściem i nieszczęściem. :) Więcej Wam nic nie zdradzę. :P

  Pozdrawiam Lily ;*

  • Literaturę? Nie, chociaż na pewno będę, gdy tylko znajdę czas. Studiuję pisarstwo. Wiem, że w Polsce nie ma jeszcze takich fajowych kierunków(może są, nie jestem pewna), dlatego dzięki ci panie jestem na Wyspach!
   Ale to oznacza dużo pisania i czasem, zwłaszcza ostatnio zdarza mi się napisać coś na szybko niestety :/

   NO ja ci szczerze powiem, że mi tez 2014 zaczął się raczej radośnie(pomijając zdrowie). Więc doskonale cię rozumiem!

   Link dodany :D

   xoxo
   Hippie

 4. I tak kochane, przede wszystkim chciałabym wam życzyć w Nowym Roku nie „spełnienia marzeń”. Życzę wam siły i wytrwałości w dążeniach, aby te marzenia stały się rzeczywistością, marzenia spełniają się tylko ciężką pracą, ale jest warto!!!!

  Opowiadając na wasze wcześniejsze pytania, nowy rozdział w piątek, cokolwiek będę miała napisane. Przepraszam za to opóźnienie, ale:
  a) zrobiłam w okresie świąteczno-noworocznym tyle godzin w pracy, że mój szef nie mógł uwierzyć i podliczał je siedem razy.
  b) Bezczelna znowu mnie zostawiła i się urlopuje.
  c) jestem chora przez ostatnie dwa tygodnie, a ponieważ nie mam wiele wolnego w pracy, nie mogę się porządnie wykurować.
  d) wciąż muszę myśleć o szkole i dwóch innych kursach które aktualnie robię, i choć profesorka bardzo pozytywnie oceniła moją pracę na zaliczenie, to za dwa tygodnie kolejne, a naprawdę nie chcę, aby pisanie mi totalnie zbrzydło.
  e) na osłodę powiem, że znów będzie dużo Rose i Scorpiusa :)(gdyby ktoś się zastanawiał, tak jak Bezczelna się wam podlizuję )

  Kochane, jeszcze raz przepraszam, mam nadzieje, że mi wybaczycie w tych okolicznościach i jeśli znacie blogi warte polecenia, to piszcie!

  xoxo
  Hippie

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.